Millega karistab alakindlustus

    

            Ühel tavalisel läpasel sügishommikul tuli minu juurde kolleeg murega. Mis Kindlustustohtril ikka muud teha kui tohterdamisega alustada. Hakkasin siis tõbe välja selgitama. Ja ega võtnudki  palju aega kui peagi oli tõve iseloom teada. Nimelt soovis korteriühistu, mille liige ta oli, sõlmida kindlustuslepingut koos vastutuskindlustusega.

 

Tegin siis selgeks ruutmeetrite arvu ja korrutasin läbi kindlustusseltside poolt aktsepteeritava ruutmeetri hinnaga. Tänasel päeval on see 8 000.- krooni m2. Kohati võib see küll kõikuda +/- 1 000.- kr/m2 sõltuvalt ehitusaastast, aga sellest polevat seltside riskihindajate sõnul probleemi. Kindlustussummaks sain 27 000 000.- .

Pakkumine oli ka võetud teisest maaklerist. Nemad olid võtnud m2 hinnaks 5 900.- kr/m2 ehk siis kindlustusväärtuseks sai 20 000 000.-. Asi tundus mulle enam kui kummaline. Maja on valminud 2008 aastal, praktiliselt tuttuus ja nii madal taastamisväärtus. Võtsin veelkord seltside riskispetsid telefoni otsa ja kuulsin kinnituseks, et keskeltläbi 8 000.- (ja nii uue maja puhul) on täiesti piisav kindlustussumma. Ja nüüd tuleb selle tohterdamise kõige põnevam koht. Selgitan arvudes põhjalikult, mis see endaga kaasa toob.

 

Selguse mõttes toon need lausa punktidena välja.

 

1.      Antud juhul on alakindlustus 26%.

2.      Kahju korral 1 000 000.- (maja asub pealekauba üleujutusohtlikus piirkonnas) vähendatakse hüvitist 260 000.- 

3.      Korteri omanikele läinuks minu pakutud makse kallimaks 100.- krooni aastas korteri kohta.

4.      Alakindlustus läheks maksma aga korteriomanikele 6 900.- krooni aastas korteri kohta.

 

Istusin mõninga viivu lausa sõnatult. Igatahes sain aru, et loogikakaabel on väga jõhkralt läbi raiutud ja minema visatud.

Mis küll sundis seda esimeest karistama oma ühistu liikmeid.

 

Kas see,et ,,NAGUNII MIDAGI EI JUHTU,,.

Arvatakse: ,,Õnnetus ei hüüa tulles,, Ja just nii ongi. Ei hüüa ei sosista ega pilguta isegi silma.

 

Ja lõpuks asja moraal. Korteriühistute liikmed peaksid ise huvi tundma, mis ,,retsept,, on nendele välja kirjutatud kindlustuse poolt. Siin oli kohe kindlasti tegemist valediagnoosiga.

Kokkuvõttes võib õrnast ,,gripikahinast,, välja kasvada ohtlik kopsupõletik ja kellele seda veel vaja on.

 

 

Sinu Kindlustustohter