Eesti jonn ja pann

 

            Ei mäletagi, mis päev oli ja mis ilm oli, aga võttis telefonitsi ühendust üks minu ammune tuttav ja soovis kiiresti saada kodule kindlustust. Pank seljas, laen kaelas. Juhtus see 90-te lõpus, kui olid hoopis teised taastamisväärtused ehk ehitushinnad.

 

Ahjaa, see oli veel see aeg , kus lepingu pidi kindlasti kindlustatu allkirjastama. Nii siingi. Palusin kontorisse tulla , et siis edasi arutada seda , „kiiret“ asja.  Kiire oli see asi ilmselt tõesti, sest mõne minuti möödudes oligi minu tuttav laua taga, jalg üle põlve ja dikteeris andmeid lepingu jaoks. Peagi jõudsime sellise tähtsa asjani nagu kindlustusväärtus ja kindlustussumma. Kindlustusväärtus oli sellel neljatoalisel kivimaja korteril 280 000.- krooni. Ehk siis 3500.- krooni m2. Muideks tänasel päeval oleks see olnud 4 korda kõrgem. Küsisin , et mis summa peale on soov kindlustada sain vastuseks 70 000.- ja ei sentigi rohkem. Laenujääk just nii suur. Tegin kiired arvutused ja , oh sa sinine siil, 4 kordne alakindlustus mida ka talle teadvustasin.

 

Kliendist tuttav vaatas mind nagu oleks enesetaputerrorist tahtnud õnnetujuhtumi kindlustust teha ja seda veel haigla päevarahaga. Sain aru, et minu kohustus on teavitada ohtudest, mis tekivad alakindlustuse puhul. Sellele sinisele siililegi selge, et hüvitis väheneb kah 4 korda, millest aga minu tuttav kohe midagi kuulda ei soovinud.

 

Pärast aktiivset mõttevahetust ja lauset, et nagunii midagi ei juhtu tegin siis kliendi soovi reaalsuseks mida kahetsen siiani. Tegelikult oleks pidanud keelduma, aga noh tuttav jne.

 

Nii see asi jäigi seitse kuud kuni järjekordse telefoni kõneni samalt tuttavalt. Vihapursete vahelt lugesin välja, et oli juhtunud õnnetus ja kindlustusselts ei taha täit summat välja maksta. Küsimusele, mis juhtus, sain vastuseks, et lapsed olid koolist koju tulnud , panni pliidile pannud sooviga kiiresti tühjale kõhule täidet teha.  Naabripoisi hõikepeale välja palli mängima tulla tormasid lapsed minema ja unustasid panni pliidile. See mis juhtus oli masendav. Korter hävis täielikult koos sisustusega. Järgi jäi ainult tagumise magamistoa tükike põrandat.

Emotsioone taevani.

 

Siiani teeb mind alati väga ettevaatlikuks lause:  ,,MINUGA EI JUHTU NAGUNII MIDAGI,,  

 

Mõned aastat hiljem kohtudes ta siiski õnneks tunnistas oma viga. Arvate, et lõpp hea kõik hea. Mina arvan, et kui poleks alakindlustust teinud , siis oleks kõik hea koos lõpuga. Loo moraal aga on Teie otsustada austatud lugejad.

 

Mõningad selgitused kindlustusterminitele:

Kindlustusväärtus - summa, millega saab taastada kahjustunu objekti

Kindlustussumma - summa mis hüvitatakse kahju korral. Soovitav, et see oleks kindlustusväärtus

Alakindlustus - kui kindlustussumma on väiksem kui tegelik taastamiseks vajaminev raha.

 

 

Sinu Kindlustustohter